Jak dobrać makijaż? Poradnik dla początkujących

przez |

Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdy zaczynamy interesować się makijażem i nie wiemy, od czego zacząć. Jakie kosmetyki wybrać? Jak je właściwie stosować? W jaki sposób dobrać kolory, aby nasz make-up prezentował się naturalnie, a jednocześnie pięknie podkreślał urodę? W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą każdej początkującej w doborze odpowiedniego makijażu.
Skóra – podstawa dobrego makijażu
Jakakolwiek praca z kosmetykami rozpoczyna się od właściwej pielęgnacji skóry. Przed nałożeniem makijażu należy dokładnie oczyścić twarz i użyć kremu nawilżającego. Takie przygotowanie skóry ułatwi późniejsze nakładanie kosmetyków i zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych plam czy smug. Dobrze dobrane produkty do pielęgnacji zależą od typu cery, więc jeśli nie jesteśmy w tym pewni, warto skonsultować się z kosmetyczką lub dermatologiem.
Kolor skóry a dobór podkładu
Podkład to jeden z najważniejszych elementów makijażu. Jego dobranie jest kluczowe dla efektu końcowego, ale nie jest to proste, ponieważ musimy wybrać odpowiedni kolor, który będzie jak najbardziej zbliżony do koloru naszej skóry.
Najlepiej wybrać podkład w naturalnym świetle i nałożyć go na kawałek skóry przy szczęce lub na szyi, ponieważ tam kolor skóry jest najbardziej zbliżony do twarzy. Podkład nakłada się przy użyciu gąbeczki, pędzla lub palców, zaczynając od środka twarzy i rozprowadzając ku zewnętrznym krawędziom.
Jak dobrać kolorowe cienie do oczu?
Wybierając cienie do powiek, musimy zwrócić uwagę na ich kolor. Kolor oczu powinien być pod względem kolorystycznym dopełnieniem koloru cieni. Klasyczne rozwiązanie to wybór cieni w odcieniach beżu, brązu, szarości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z mocnymi kolorami. Przy nakładaniu cieni warto użyć kilku pędzli – od dużego, umożliwiającego nałożenie cienia na całą powiekę, po mniejszy, dzięki któremu możemy precyzyjnie wymodelować kontury.
Jak dobrać kolor szminki?
Kolor szminki powinien komponować się z kolorem cery, ale także z kolorami makijażu oczu i policzków. Dlatego wiele zależy od indywidualnych cech twarzy i upodobań. Najlepiej wybrać trzy kolory szminek – jeden na co dzień, drugi na specjalne okazje i jeden w intensywnym, mocnym kolorze. Szminkę nakłada się na usta za pomocą pędzelka lub bezpośrednio z aplikatora, a jeśli chcemy uzyskać trwalszy efekt, warto przed nałożeniem szminki pokryć usta kredką do ust.
Jak dopełnić makijaż?
Ostatnim elementem makijażu jest dezodorant, który pozwoli na dłuższe utrzymywanie się makijażu w dobrym stanie, spray do utrwalenia i/lub pudrowy róż do policzków, który pozwoli na lekkie wyrzeźbienie twarzy i dodanie blasku.
Podsumowanie
Dobór kolorów w makijażu to indywidualna kwestia, ale pamiętajmy, że cos dla jednej osoby będzie wyglądało dobrze na twarzy, niekoniecznie musi pasować do innej, dlatego nie bójmy się eksperymentować. Ważne, aby w doborze kosmetyków kierować się tym, co pasuje do naszej skóry, a nie czyjąś sugestią.