Ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta 2018

przez |

Ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta 2018

Często pojawia się pytanie ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta? W Polsce istnieje różnorodność systemów honorariów medycznych, które są ustalane na podstawie różnych czynników. Rozdział finansowania opieki zdrowotnej i ustalanie stawek zależy od wielu czynników, takich jak umowy zawierane między lekarzami a Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta w 2018 roku, uwzględniając różne aspekty tego tematu.

Stawki w zależności od rodzaju umowy

Stawki, jakie lekarz rodzinny otrzymuje za pacjenta, zależą w dużej mierze od rodzaju umowy, jaką posiada z NFZ. Istnieją dwa główne typy umów dla lekarzy rodzinnych: umowy podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. POZ) i umowy zespołowych praktyk lekarskich (tzw. ZPL).

Umowy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

W ramach umowy POZ, lekarz rodzinny jest odpowiedzialny za kompleksową opiekę nad pacjentem, w tym diagnozowanie, leczenie oraz koordynowanie prób zapobiegania chorobom. W 2018 roku dla lekarzy rodzinnych z umowami POZ obowiązują następujące stawki:

  • Ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta zarejestrowanego – 50 zł
  • Ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta niezarejestrowanego – 30 zł
  • Ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta w wieku poniżej 18 lat – 70 zł

Umowy zespołowych praktyk lekarskich (ZPL)

Umowy ZPL obejmują praktyki lekarskie, w których lekarze pracują w grupach, dzieląc odpowiedzialność za pacjenta. W przypadku umów ZPL z 2018 roku, stawki są ustalane na poziomie 70 zł za pacjenta zarejestrowanego i 50 zł za pacjenta niezarejestrowanego. Pamiętaj jednak, że te stawki mogą się różnić w zależności od danej praktyki i negocjacji z NFZ.

FAQs

Jakie czynniki mogą wpływać na stawki dla lekarzy rodzinnych?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na stawki dla lekarzy rodzinnych:

  • Lokalizacja gabinetu lekarskiego – w niektórych regionach Polski wartość stawki może się różnić.
  • Liczba pacjentów – im większa liczba pacjentów, tym większy dochód dla lekarza rodzinnego.
  • Umiejętności i doświadczenie lekarza – lekarze posiadający specjalizacje lub mający długoletnie doświadczenie mogą otrzymywać wyższe stawki.
  Deklaracja wyboru lekarza rodzinnego - Jak wypełnić?

Czy lekarz rodzinny jest wynagradzany tylko za rejestrowanych pacjentów?

Tak, lekarz rodzinny jest wynagradzany tylko za pacjentów, którzy są zarejestrowani w jego praktyce. Stawki dla lekarzy rodziny są ustalane na podstawie liczby zarejestrowanych pacjentów i odbywanych przez nich wizyt. Lekarze nie otrzymują wynagrodzenia za pacjentów, którzy nie są zarejestrowani u nich.

Czy stawki dla lekarzy rodzinnych mogą ulec zmianie w przyszłości?

Tak, stawki dla lekarzy rodzinnych mogą ulec zmianie w przyszłości, zależnie od polityki Narodowego Funduszu Zdrowia i zmiany warunków umów między NFZ a lekarzami.

Podsumowanie

Ile lekarz rodzinny dostaje za pacjenta w 2018 roku jest zależne od rodzaju umowy oraz innych czynników. W przypadku umów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), stawki wahają się w granicach 30-70 zł, natomiast w przypadku umów zespołowych praktyk lekarskich (ZPL) wynoszą one około 50-70 zł. Pamiętaj, że wartość stawek może się różnić w zależności od negocjacji i lokalizacji gabinetu lekarskiego. Staraj się być regularnie zarejestrowanym pacjentem w gabinecie lekarza rodzinnego, aby korzystać z pełnej opieki medycznej i przyczynić się do utrzymania wysokiej jakości systemu opieki zdrowotnej w Polsce.